SAUNA BIZ - producent saun

Wykonujemy sauny tradycyjne oraz sauny na wymiar. Oferujemy sauny fińskie, parowe i infrared.

    SAUNOWE ABC:

    SPRAWDZONA JAKOŚĆ:
  • W naszych saunach używamy sprzętu niemieckiej firmy EOS

    WSPÓŁPRACA:

Montujemy piec do sauny na drewno

Montujemy piec do sauny
Montujemy piec do sauny


Podstawowymi wymaganiami instalacyjnymi w przypadku montażu pieca na drewno w saunie, są: podłączenie do osobnego przewodu dymowego oraz zachowanie bezpiecznych odległości pieca od materiałów łatwopalnych (producenci podają te informacje w instrukcjach).

W przypadku gdy nie ma możliwości zachowania standardowych bezpiecznych odległości określonych przez producenta, można zastosować różne rozwiązania w zakresie izolacji ścian i sufitu kabiny, których powierzchnie narażone są na bezpośrednie promieniowanie pieca. Producenci pieców oferują różne gotowe ekrany ochronne i materiały izolacyjne, które są przystosowane do instalacji w saunach.
Większość pieców do sauny na drewno jest przystosowana do podłączenia rury dymowej od góry lub z tyłu pieca. Króciec wylotu dymu ma w większości oferowanych na rynku pieców średnicę 115 lub 130 mm i taka też średnica powinna być zachowana na całej długości komina. W saunie z piecem opalanym drewnem wlot powietrza wykonuje się przy podłodze, jak najdalej od pieca. Wylot nie jest konieczny, gdyż sam piec spełnia taką funkcję.

Na co zwrócić uwagę podczas eksploatacji sauny z piecem na drewno
Zasady bezpiecznego korzystania z pieca do sauny na drewno są bardzo podobne, jak w przypadku eksploatacji kozy na drewno. Do palenia należy stosować suche drewno (najlepiej brzozowe lub olchowe), o długości polan około 35 cm. Nie należy używać do tego celu drewna wilgotnego ani skrawków stolarskich. Zapas drewna do palenia powinien być przechowywany w bezpiecznej odległości od pieca, a w przypadku, gdy polana są dokładane wewnątrz sauny, zaleca się, żeby drewno nie było składowane w saunie.

Do nagrzania pieca (kamieni) i sauny przeważnie wystarcza jeden załadunek drewna. Jeżeli zakładamy, że kąpiel będzie trwała dłużej, zawsze w trakcie jej trwania można dołożyć drewna do pieca.

Czego nie należy robić w saunie z piecem na drewno:
- pieca do sauny nie należy rozgrze-wać zbyt raptownie i użytkować na pełnej mocy przez cały czas. Chodzi o uniknięcie ryzyka uszkodzenia pieca i komina;
- należy unikać polewania przeszklonych drzwiczek wodą;
- nie polewać kamieni w piecu słoną wodą, ponieważ skraca to znacząco żywotność pieca.