SAUNA BIZ - producent saun

Wykonujemy sauny tradycyjne oraz sauny na wymiar. Oferujemy sauny fińskie, parowe i infrared.

    SAUNOWE ABC:

    SPRAWDZONA JAKOŚĆ:
  • W naszych saunach używamy sprzętu niemieckiej firmy EOS

    WSPÓŁPRACA:

Historia sauny

Historia sauny sięga dwóch tysięcy lat
Sauna

Wzmianki o kąpielach saunowych pojawiają się w historii od ponad dwóch tysięcy lat. I chociaż wiele nacji spiera się, gdzie była jej kolebka, to uznaje się ją za „wynalazek" fiński.

Z historycznego punktu widzenia sauna stanowi kamień milowy fińskiej kultury i ciągle jest jednym z najważniejszych elementów życia współczesnych Finów.

Właśnie w Finlandii, w kraju, którego ludność liczy trochę ponad pięć milionów, jest około dwóch milionów saun (niektóre źródła wspominają nawet o trzech milionach), czyli najwięcej „per capita". W saunie Finowie znajdują czas na refleksję, bycie z bliskimi, relaks po wysiłku fizycznym. Jest to dla nich również miejsce spotkań towarzyskich i biznesowych, a nawet obrad rządu.

O korzyściach z kąpieli w saunie nie trzeba przekonywać kogoś, kto choć raz skorzystał z jej dobrodziejstwa. Wbrew powszechnym opiniom, sauny nie są przeznaczone jedynie dla obiektów publicznych. Praktycznie w każdym domu, a nawet mieszkaniu możemy urządzić saunę. A jeżeli nie mamy miejsca w domu, to idealną lokalizacją będzie ogródek lub działka letniskowa. I wcale nie musi być to kosztowna inwestycja. Jednak aby sauna spełniała swoje zadania, powinna być zaprojektowana i wykonana według kilku istotnych zasad oraz zbudowana z materiałów najwyższej jakości.

Co sauna ma wspólnego z kominkiem?
Nieprzypadkowo poruszamy ten temat, gdyż w naszym kraju już od wielu lat sauny są często drugą specjalizacją dla sporej grupy firm oferujących kominki i piece kominkowe. A gdy sporządzimy listę „domowych przyjemności", to obok kominka, grilla ogrodowego i basenu znajdzie się również sauna. Innym ważnym powodem, dla którego podejmujemy temat saun, jest fakt, że choć rodzajów saun jest wiele, to w tej najbardziej tradycyjnej saunie źródłem ciepła jest zamknięty piec na drewno, bardzo podobny do domowego kominka lub kozy.