Piece do sauny na drewno
Choć obecnie rynek saunowy został zdominowany przez piece elektryczne, to piece na drewno są również popularne, szczególnie w krajach o dłuższej tradycji i większej kulturze gorących kąpieli.
Ich zaletą jest to, że oprócz komina nie potrzebują dodatkowych instalacji. Dzięki temu saunę można zbudować praktycznie w dowolnym miejscu, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. W saunie z piecem na drewno zużycie energii elektrycznej jest zerowe (chyba że chcemy zainstalować w niej oświetlenie elektryczne).
![]() |
Piec do sauny opalany drewnem |
Konstrukcja pieców do sauny jest bardzo podobna do konstrukcji wkładów lub pieców kominkowych. Korpus pieca do sauny wykonany jest ze stali. Jest to zamknięte palenisko, zwykle wyposażone w przeszklone drzwiczki, popielnik, czopuch i króciec odprowadzający dym do komina (wylot dymu może być skierowany do góry lub do tyłu pieca). W górnej części pieca - nad czopuchem komory spalania -znajduje się głęboki pojemnik na kamienie, w którym - w zależności od wielkości i mocy pieca - mieści się od 15 do 90 kg kamieni; duża ilość kamieni ma znaczenie dla osób lubiących mocną „loyly'ę" w saunie.
Nowoczesne piece na drewno umożliwiają stosunkowo szybkie nagrzanie sauny -już po 1, 2 załadunkach drewna (około 40 minut do 1 godziny palenia) sauna i kamienie są wystarczająco nagrzane, żeby móc rozpocząć kąpiel. Piece są też wyposażone w płaszcze konwekcyjne, które przyspieszają ogrzanie sauny, a niektóre posiadają również pojemnik na wodę. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku, gdy montujemy piec w miejscu, gdzie nie ma dostępu do ciepłej wody. Wówczas ogrzewając saunę, mamy przy okazji ciepłą wodę.
Jeden z najnowszych trendów w projektowaniu pieców do sauny polega na wykonaniu zewnętrznej obudowy pieca z ażurowej, metalowej kratownicy, którą wypełnia się kamieniami.