SAUNA BIZ - producent saun

Wykonujemy sauny tradycyjne oraz sauny na wymiar. Oferujemy sauny fińskie, parowe i infrared.

    SAUNOWE ABC:

    SPRAWDZONA JAKOŚĆ:
  • W naszych saunach używamy sprzętu niemieckiej firmy EOS

    WSPÓŁPRACA:

Piece do sauny na drewno


Choć obecnie rynek saunowy został zdominowany przez piece elektryczne, to piece na drewno są również popularne, szczególnie w krajach o dłuższej tradycji i większej kulturze gorących kąpieli.

Ich zaletą jest to, że oprócz komina nie potrzebują dodatkowych instalacji. Dzięki temu saunę można zbudować praktycznie w dowolnym miejscu, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. W saunie z piecem na drewno zużycie energii elektrycznej jest zerowe (chyba że chcemy zainstalować w niej oświetlenie elektryczne).


Piec do sauny opalany drewnem
Piec do sauny opalany drewnem

Konstrukcja pieców do sauny jest bardzo podobna do konstrukcji wkładów lub pieców kominkowych. Korpus pieca do sauny wykonany jest ze stali. Jest to zamknięte palenisko, zwykle wyposażone w przeszklone drzwiczki, popielnik, czopuch i króciec odprowadzający dym do komina (wylot dymu może być skierowany do góry lub do tyłu pieca). W górnej części pieca - nad czopuchem komory spalania -znajduje się głęboki pojemnik na kamienie, w którym - w zależności od wielkości i mocy pieca - mieści się od 15 do 90 kg kamieni; duża ilość kamieni ma znaczenie dla osób lubiących mocną „loyly'ę" w saunie.

Nowoczesne piece na drewno umożliwiają stosunkowo szybkie nagrzanie sauny -już po 1, 2 załadunkach drewna (około 40 minut do 1 godziny palenia) sauna i kamienie są wystarczająco nagrzane, żeby móc rozpocząć kąpiel. Piece są też wyposażone w płaszcze konwekcyjne, które przyspieszają ogrzanie sauny, a niektóre posiadają również pojemnik na wodę. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku, gdy montujemy piec w miejscu, gdzie nie ma dostępu do ciepłej wody. Wówczas ogrzewając saunę, mamy przy okazji ciepłą wodę.

Jeden z najnowszych trendów w projektowaniu pieców do sauny polega na wykonaniu zewnętrznej obudowy pieca z ażurowej, metalowej kratownicy, którą wypełnia się kamieniami.